Unit3FoodAndDrinkLesson7ShoppingforFood本课是北师大版《初中英语》七年级下册教材第三单元Unit3FoodandDrink,话题为购物、食物、点餐、饮食习惯。其中Lesson7ShoppingforFood的话题为购物。第一课时的内容包括区分三国货币及重量的表达方式,获取货币及重量的信息以及了解不同国家货币及重量单位是不一样的。第二课时的内容包括进一步区分howmuch和howmany的不同,可数名词和不可数名词be动词的使用,并且复习购物的一些关键表达法。最后,让学生根据自己的表格进行两两简单购物对话练习。【知识与能力目标】1.Keyvocabulary2.Keystructures【过程与方法目标】1.Tounderstandconversationsinvolvingfoodanddrinks.2.Totalkwiththepartnersaboutthefoodanddrinks.【情感态度价值观目标】Learntorespectotherswhenwetalkwithothers.【教学重点】Learntotalkaboutthefoodanddrinks.【教学难点】教材分析教材分析教学目标教学目标教学重难点教学重难点Learntousetheverb“be”.Taperecorder,MultimediaStep1.Brainstorm1.Sayoutthewordsoffoodanddrink.LetSsdothebrainstormabout“foodanddrink”.2.AskSstotelltheirpartnerswhatfoodanddrinkstheylikeusing:Ilike….Step2.Warm-upAskSshowtheybuyfoodanddrinkinthemarket.Ifit’smybirthday,Iwillbuy…Sayoutsomeexpressions.Step3.Match1.AskSsiftheyknowthesymbolsandaskthemtomatch.Matchthesymbolsandthewords.课前准备课前准备教学过程教学过程2.LeadSsdotheexercise.Fillintheblanks&trytosaytheunitprice.¥7.60/kg=seven______sixtyakilo$2.90/lb=two_______andninetycentsapound£1.20/kg=one_________twentyakilo3.AskSstofillintheblanksinordertoknowthedifferencesofpricesandweightsindifferentcountries.Step4.Listeningandmatch1.LetSslistenforthefirsttimeandmatchthedialogueswiththepictures.2.AskSstoreadthereceiptsandlistentofillintheblanks.Ifnecessary,listenformoretimes.Listenandfillinsomeblanksofthereceipts.3.LetSscheckinpairsandshowthecorrectanswers.CorrectthemistakesStep5.Listenandfillintheblanks.1.AskSstoreadDialogue1withtheMP3.Thenfinishthequestions.Dialogues1Howmuchmoneydoesthecustomergetback?2.AskSstoreadDialogue2withtheMP3.Thenfinishthequestions.HowmuchdoesthebeefinDialogue2cost?What`sthetotalcost?Howmuchdoesthecustomergetback?3.AskSstoreadDialogue2withtheMP3.Thenfinishthequestions.What`sthetotalcostinDialogue3?ThecustomerinDialogue3gettwelveapples.Howmuchdoeseachapplecost?Step6Answerthequestions1.HowmuchmoneydoesthecustomerinDialogue1getback?2.HowmuchdoesthebeefinDialogue2cost?What`sthetotalcost?3.ThecustomerinDialogue3gettwelveapples.Howmuchdoeseachapplecost?Step7PracticeLeadSstodothesummarybyfillingintheblanks.一.1.How_______istheham?2.How________aretheapples?3.A:How________doyouwant?B:Five.4.A:How______doyouwant?B:Onekilo.二.1.Howmuch______thebananas?2.Thechicken________$2.5akilo.3.Excuseme.Howmuch________thepotatoes?4.Thebeef________$3.99akilo.略。教学反思教学反思