至达教育 1 Unit Test(Unit 6) 一、 听力(共 10分) 1、听对话,选出对话发生的场景。(共 1 分) A. B. C. 2.请听对话,选出女子喜爱的食物。(共 3 分) A. B. C. D. E. F. 3.听对话,根据菜谱填写完成表格。(共 6 分,每个空 1 分) Names Bu rgers Meat Drinks Jane Jack 二、阅读(共 20分) 至达教育 2 1.阅读肯德基(KFC)的优惠券,判断正误,正确的用“T”,错误的用“F”。(说明:100美分等于 1美元。100CentS=1dollar)(共 7分,每小题 1分) 1. The price of 2 Biscuits is 99 cents. ( ) 2. One BBQ Chicken Sandwich is 1.99 dollars. ( ) 3. One Toasted Wrap- Crispy Toasted is 1.99 dollars. ( ) 4. The price of 1 Biscuit is 99 cents. ( ) 5. The price of 2 Apple Turnovers and 1 Toasted Wrap is 3.47dollars. ( ) 6. 1 Popcorn Chicken Snack box is cheaper than 1 Side Salad. ( ) 7. Original Recipe Chicken Sandwich is more expensive than Colonel Crisp Chicken Sandwich. ( ) 2. 阅读一个汉堡快餐店(Burger Barn)的菜谱,完成表格(说明:价格单位:美元)。(共10 分,每小题 1 分) 至达教育 3 Items How many kinds The cheapest one The most expensive one The most calorie(热量) sandwiches (1) (2) (3) (4) sides (5) (6) (7) (8) drinks 3 kinds (9) (10) Chocolate Shake: 770Cal. 3. 连线搭配:比较以上两个菜谱,根据需要给John 和Alice 选餐厅。(共3 分) KFC John wants the cheapest food. Burger Barn Alice likes popcorn chicken. 三、语言运用(共12 分) 1. 看图并描述,完成短文,选用适当词的适当形式阅读对话 (共12 分,每小题 4 分) 1. Tom (1.70m) Jack (1.75m) Mike (1.60m) There are 3 boys: Tom is ________ than Jack but _______than Mike; Mike is the _________while Jack is the ________. 2. I(15 ) Mary(14) Kate(16) I have 2 good friends: Mary and Kate. I’m_____than Mary but _____than Kate. Of us, Mary is the _____and Kate is the ________. 3. ¥8 ¥10 ¥9 ¥7 ¥108 ¥35 tall—talle...