电脑桌面
添加小米粒文库到电脑桌面
安装后可以在桌面快捷访问

WhoWillBuyItVIP免费

WhoWillBuyItWhoWillBuyItWhoWillBuyIt
Si Zhi Middle SchoolSi Zhi Middle SchoolPeng XuePeng Xue Lesson 17:Who will Buy ItI• Do you always carry money in your pocket • (make money, 赚钱)。• What would you do if you found fifty yuan?• Why do you Jenny, Danny and Brian need money? • money n. 金 钱 • pay v. 付 ( 款 )• pay for v. 为 …付 款• price n. 价格;价钱• advertising n. 广告• product n. 产品 ,生产物• ad n. 广告 The Team Needs MoneyBRIAN: Hi,Danny and Jenny. Have you heard the news ? Our basketball team has been invited to play in another city !JENNY: Yes,I’ve heard it .But the trip costs a lot of money . Each player needs to pay$ 50. We need to make some money for the team!Cost, 主语是物, sth. costs sb. Some money.pay, 主语为人, sb. Pays(some money) for sth.spend 主语也是人 ,sb. spends some money on sth. sb. spends some time(in) doing sth.tnke主语为 it,it takes sb. some time to do sth. 例: 1 、 The Mp3 cost Liu Yifei 2,000yuan.2 、 Liu Yifei paid 2,000 yuan for the Mp3.3 Liu Yifei spent2,000 yuan on the Mp3.4 、 Liu Xiang spends 3 hours (in) practicing running every day.5 、 It takes Liu Xiang 3 hours to practise running every dayEach , ( 两个或两个以上的人或物中 ) 各自 , 各个 , 每个 . Every,( 整体中 ) 每一个 , 每个 . 例 : They each have their own QQ. She knows every song sang by liu Dehua. DANNY: How will we make some money ?I don’t have a job.BRIAN: Maybe we can think of a way .Have you got any ideas , Jenny?JENNY: Why don’t we think of things that our classmates want to buy ?We can sell them during lunch hour .BRIAN: I’ll bake something good to eat . Everybody likes cookies.DANNY: Yes ! What will be your price ? high,( 高 ), low ( 低 ), What’s the price of…?/How much … , … 多少钱 ?BRIAN: Four for a dollar .DANNY: I’m going to buy sixteen!JENNY: We need some advertising. I’ll make some signs . What will you sell.Danny ? •I’m going to invent a new product! Oh,oh. •I hope Danny knows what he’s doing . My harvest• ADS FOR NEW PRODUCTS• Why are these signs good advertising ? • What store would you choose ? 自我测试A﹑用 cost , spend , pay , take 的适当形式填空 。 1﹑It ( )me 20 minutes to clean the room yesterday. 2﹑Don’t( )too much time watching TV. 3﹑—Who ( )for the computer ? — I did. 4,Each piece of the message ( )1.00 yuan. tookspendpaidcost B﹑ 用 each, every 填空 . 1, I bought a basket of eggs and ( )one of them was bad . 2, We ( )will have our own car.C, 就画线提问 , 并写出改后句子的同义句 . The price of the skin cream is $20. 1, ( ) ( ) ( ) of the skin cream ? 2, ( )( ) is the skin cream ?everyeachWhat’sthepriceHowmuch Bye!

1、当您付费下载文档后,您只拥有了使用权限,并不意味着购买了版权,文档只能用于自身使用,不得用于其他商业用途(如 [转卖]进行直接盈利或[编辑后售卖]进行间接盈利)。
2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。
3、如文档内容存在违规,或者侵犯商业秘密、侵犯著作权等,请点击“违规举报”。

碎片内容

您可能关注的文档

确认删除?
VIP
微信客服
  • 扫码咨询
会员Q群
  • 会员专属群点击这里加入QQ群
客服邮箱
回到顶部