Module 2 Unit 2 It costs one thousand eighteen yuan.启发思考onetwothreefourfivesixseveneightnineteneleventwelvethirteenfourteenfifteensixteenseventeeneighteennineteentwentytwentythirtyfortyfiftysixtyseventyeightyninety1111121213131414151516161717181819192020202030304040505060607070808090901122334455667788991010twenty-onethirty-twoforty-threefifty-fivesixty-fiveseventy-sixeighty-sevenninety-eight21213232434355556565767687879898thousandhundred千百221707454999two hundred and twenty-oneseven hundred and sevenfour hundred and fifty-fournine hundred and ninety-nineHow much is it?It costs one hundred and twenty-three Yuan.¥ 123How much is it?It costs two Yuan.¥ 2自主或小组探究PresentationpenDaming has got Daming has got 2020 yuan. yuan.He wants to buy a He wants to buy a penpen..It costs one hundred and eighteen Yuan. It’s expensive.It costs nineteen Yuan. It’s beautiful.It costs one Yuan. It’s cheap.What does Daming have ? What does Daming want to buy? How many pens does Daming buy? Listen and answerHe buys 2 pens.He wants to buy a pen.He has 20 yuan.PracticeThis costs_____ yuan.It’s_____.beautiful, nice, expensive, heap……协作交流This basketball costs eighty-five yuan.It’s expensive.This bag costs one hundred and thirty yuan.It’s expensive.This pen costs ten yuan.It’s nice.This ice cream costs three yuan.It’s cheap.Let’s sing !Let’s act !总结提高询问价格How much is it?It costs... Yuan.重点词汇双位数:22 twenty-two三位数 :118 one hundred and eighteenHomeworkHomework1. 完成 配套练习。2. 抄写本课生词三遍,并造句。