电脑桌面
添加小米粒文库到电脑桌面
安装后可以在桌面快捷访问

四年级英语下册 Module 6 Unit 16(1)课件 广州版

四年级英语下册 Module 6 Unit 16(1)课件 广州版四年级英语下册 Module 6 Unit 16(1)课件 广州版四年级英语下册 Module 6 Unit 16(1)课件 广州版四年级英语下册 Module 6 Unit 16(1)课件 广州版
Module 6 SHOPPINGUnit 16 In the Market (广州版)四年级英语下册CHANT Do You Like Apples Do you like apples? Yes, I do. I do too. One for you and one for me. Do you like bananas? Yes, I do. I do too. One for you and one for me.£ 10 ¥ 50 £ 25£ 3¥ 4.50¥ 6How much is/are the …?It’s/They’re …yuan/pounds.a marketWhat do you want?I’d like carrots.What do you want?I’d like carrots.One kilo and a half would be good.$1/kilo $2.30/kilo$4.50/kilo What does it mean?¥£yuanpounddollar cent 1dollar=100cents$1.50 $3.30 1 dollar (and) 50 cents 3 dollars (and) 30 cents kilo $ 1.50/kilo 1 dollar 50 cents a kilo$ 3.80/kilo 3 dollars 80 cents a kilo$1.20/kilo$5.40/kilo$7.60/kilo$4.80/kilo1 dollar (and) 20 cents a kilo5 dollars (and) 40 cents a kilo7 dollars (and) 60 cents a kilo4 dollars (and) 80 cents a kilo$1.2/kilo$2.60/kilo$1.40/kilo $2.30/kiloHow much are the …?How much do the … cost?They’re …A: How much are the carrots?A: How much do the carrots cost?B: They’re 1 dollar a kilo.$1/kilo$2.60/kiloA: How much are the tomatoes?A: How much do the tomatoes cost?B: They’re 2 dollars 60 cents a kilo.A: How much are the peppers?A: How much do the peppers cost?B: They ’re 1 dollar (and) 20 cents a kilo. $1.20/kilo$2.30/kiloA: How much are the potatoes?A: How much do the potatoes cost?B: They ’re 2 dollars (and) 30 cents a kilo.Homework:1.Listen to the tape, then read and recite the dialogue.2.Cope the new word two times.3.Practice talking the pictures in P73.

1、当您付费下载文档后,您只拥有了使用权限,并不意味着购买了版权,文档只能用于自身使用,不得用于其他商业用途(如 [转卖]进行直接盈利或[编辑后售卖]进行间接盈利)。
2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。
3、如文档内容存在违规,或者侵犯商业秘密、侵犯著作权等,请点击“违规举报”。

碎片内容

四年级英语下册 Module 6 Unit 16(1)课件 广州版

您可能关注的文档

确认删除?
VIP
微信客服
  • 扫码咨询
会员Q群
  • 会员专属群点击这里加入QQ群
客服邮箱
回到顶部