BuyingandSellingUnit5RaisingMoneyLesson25raisemoneyWhenyouraisemoney,youcollectmoneyforsomepurpose.Wesay筹钱(募捐)inChinese.raiseanimalsWhenyouraiseanimals,youtakecareofthemandhelpthemgrow.Wesay饲养动物inChinese.raiseglassesLet'sraisetheglassestothefriendship.让我们举起酒杯为友谊干杯。raiseLookatthepicture.Haveyoueverraisedmoneyforothers?Whatdidyoudo?donationboxLookatthepicture.Haveyoueverraisedmoneyforothers?Whatdidyoudo?NewwordsThereisabakerynearmyhome.Its___(广告)isveryinteresting.Itputsabig___(海报)infrontofthedoor.It___(烤)allkindsofcakes.YesterdayIwenttothebakeryandbought___(16)cakes,I___(pay)20___(美元)forthecakes.Thecakeswereverydelicious.THINKABOUTIT•Haveyoueverhadabakesale?•Haveyoueverraisedmoney?Whatdidyoudo?Brian:HiDannyandJenny.Doyouknowthatourbasketballteamisgoingtoplayinanothercity?Jenny:Yes.Butthetripcostsalotofmoney.Eachplayerneedstopay$150.Weneedtomakesomemoneyfortheteam!Danny:Howcanwemakemoney?Idon’thaveajob.Brian:Maybewecanworktogethertoraisesomemoney.Haveyougotanyideas,Jenny?Jenny:Maybewecanhaveabakesale.Wecansellsnacksandotherthingsatlunchhour.Brian:Goodidea,Jenny!I’llbakesomethingdelicious.Ithinkeverybodylikescookies.Danny:Yes!Howmuchwilltheycost?Brian:Onedollarforfourcookies.Danny:I’mgoingtobuysixteen!Jenny:Weneedsomeadvertising.I’llmakeaposter.Whatwillyousell,Danny?Danny:I'mgoingtoinventanewproduct!Brian:Really?Jenny:Hmm...1.Listenthelessonandanswerthequestions.1.Whydotheywanttoraisemoney?2.Whenwilltheyhaveabakesale?3.HowmuchwillBrian’scookiescost?Let'sDoIt!Becausetheyneedtomakesomemoneyfortheirbasketballteam.Atlunchhour.Onedollarforfourcookies.4.WhatisDannygoingtosell?5.WhatdoesJennymeanwhenshesays,“Hmm...”?Heisgoingtoinventanewproduct.Shedoesn’tbelieveDanny.spend1.含义:花费时间或金钱做某事2.主语:必须是人3.结构:spendtime/moneyonsthspendtime/money(in)doingsth4.例句:这道数学题花了我两个小时。(thismathsproblem)造这座桥花了他们两年时间。(buildthisbridge)cost1.含义:花费金钱2.主语:物3.结构:sth.costs/cost(sb.)4.例句:李明买这本英语书花了十元钱。pay1.含义:付钱2.主语:人3.结构:pay(sb.)moneyforsth.payforsth4.例句:小丽花了五十元买了那件粉红色的裙子。take1.含义:花费2.主语:形式主语It,真正的主语是不定式todosth.3.结构:Ittakes/took/willtakesb.time/moneytodosth4.例句:他们用了三年时间修完了这条路。(buildthisroad)同义句转换:我的英语老师花了100元钱买了这个蓝色的外套。1.Eachplayerneedstopay____________forthetrip.2.LiMing,WangMeiandLiLindecidetoworktogetherto______________________.3.WangMeiwantstobakesome____________tosell.4.LiMingwantsto_________anewproducttosell.5.LiLinwillmakesome____________tohelpthem.Let'sDoIt!2.Listentothepassageandfillintheblanks.1000yuancookiesinventraisesomemoneypostersTheschoolfootballteamisgoingtoplayinanothercity.Eachplayerneedstopay1000yuanforthetrip.LiMingdoesn’thaveenoughmoney.SoLiMing,WangMeiandLiLindecidetoworktogethertoraisesomemoney.WangMeiwantstobakesomecookiestosell.LiMingwantstoinventanewproduct.LiLinwillmakesomeposterstohelpthem.3.Fillintheblankswiththecorrectformsofthewordsorphrasesinthebox.Let'sDoIt!sellplaydollarpaymakemoney1.Thereareusuallyeleven____________onafootballteam.2.Mr.Hanchoseashirt,____________foritandleftthestore.3.Thatlaptopcostyou2000___________?!That’stooexpensive!4.Asanemployee(雇员),Itryto____________formycompany.5.Ioftengotothatbakery.Ithinkit_______thebestcookies.playerspaiddollarsmakemoneysells4.Workinpairs.Yourclassisgoingonafieldtrip.Butfirst,youhavetoraisemoneyforit.Makeupadialogueandactitout.Tasktips:•Whenandwherewillyougoonthefieldtrip?•Howmuchwillthetripcost?•Howmuchdoeseachstudentneedtopay?•Whatwillyoudotoraisemoney?Let'sDoIt!A:Hi,Jenny.______________________ontheweekend?B:I’mgoingtothecountrysideforafieldtripwithmyclassmates.A:Wow,wonderful.Bytheway,______________________B:About600yuan.A:Then______________________B:About30yuan.A:So______________________B:Wewillmakesomecookiesandsellthemtoraisemoney.本节课我们主要学习了Danny,Brian和Jenny讨论为篮球队筹集钱的故事,并学习了重点语法内容关于花费pay,cost,spendandtake的区别。1.做轻松练习。Thankyou!