电脑桌面
添加小米粒文库到电脑桌面
安装后可以在桌面快捷访问

四年级英语下册 Module 2 unit 2 it costs one hundred and eighteen yuan课件1 外研版(一起)-外研版小学四年级下册英语课件

四年级英语下册 Module 2 unit 2 it costs one hundred and eighteen yuan课件1 外研版(一起)-外研版小学四年级下册英语课件四年级英语下册 Module 2 unit 2 it costs one hundred and eighteen yuan课件1 外研版(一起)-外研版小学四年级下册英语课件四年级英语下册 Module 2 unit 2 it costs one hundred and eighteen yuan课件1 外研版(一起)-外研版小学四年级下册英语课件四年级英语下册 Module 2 unit 2 it costs one hundred and eighteen yuan课件1 外研版(一起)-外研版小学四年级下册英语课件
Module 2 Unit 2It costs one thousand eighteen yuan.Warm-upCan you describe these pencils?Warm-upGame: 看谁反应快老师快速出示一种颜色的铅笔,学生快速反应,并用句型“ This pencil is…” 把颜色说出来 .Previewonetwothreefourfivesixseveneightnineteneleventwelvethirteenfourteenfifteensixteenseventeeneighteennineteentwentytwentythirtyfortyfiftysixtyseventyeightyninety111213141516171819202030405060708090Previewthousandhundred千百Preview222777444999two hunred and twenty-twoseven hunred and seventy-sevenfour hundred and forty-fournine hundred and ninety-ninePreviewThis book costs 10 yuan.PreviewThis TV costs________yuan.Preview¥ 2It costs____yuan.Preview¥ 155It costs____yuan.Preview¥ 3,800It costs____yuan.PresentationpenDaming has got 20 yuan.He wants to buy a pen.PresentationWhat does Daming have ? What does Daming want to buy? How many pens does Daming buy? Listen and answerHe buys 2 pens.He wants to buy a pen.He has 20 yuan.PracticeThis costs_____ yuan.It’s_____.beautiful,nice,expensive,heap……PracticeThis basketball costs eighty-five yuan.It’s expensive.PracticeThis bag costs one hundred and thirty yuan.It’s expensive.PracticeThis pen costs ten yuan.It’s nice.PracticeThis ice cream costs three yuan.It’s cheap.PracticeT: Now I’m a customer, you are the shop keeper. Describe the goods and sell them to me.S1: This … is … It’s … It costs….S2: This…is… It’s… It’s… It costs…S3: …in a shopSummarykey pointshundred costWhat is expensive? —A car is expensive.What is cheap? —A pencil is cheap.It costs one hundred and eighteen yuan.Homewrok1 、背诵课文。2 、用所学知识描述你身边的事物。谢谢观看!

1、当您付费下载文档后,您只拥有了使用权限,并不意味着购买了版权,文档只能用于自身使用,不得用于其他商业用途(如 [转卖]进行直接盈利或[编辑后售卖]进行间接盈利)。
2、本站所有内容均由合作方或网友上传,本站不对文档的完整性、权威性及其观点立场正确性做任何保证或承诺!文档内容仅供研究参考,付费前请自行鉴别。
3、如文档内容存在违规,或者侵犯商业秘密、侵犯著作权等,请点击“违规举报”。

碎片内容

四年级英语下册 Module 2 unit 2 it costs one hundred and eighteen yuan课件1 外研版(一起)-外研版小学四年级下册英语课件

您可能关注的文档

确认删除?
VIP
微信客服
  • 扫码咨询
会员Q群
  • 会员专属群点击这里加入QQ群
客服邮箱
回到顶部