第 17 页精品文档---下载后可任意编辑SBS 朗文国际英语其次册:Unit3本课音频 CHAPTER 3 page Vocabulary Preview a can of soup a jar of jam a bottle of ketchup a box of cereal a bag of flour a loaf of white bread two loaves of whole wheat bread a bunch of bananas a head of lettuce a dozen eggs a pint of ice cream a quart of orange juice a gallon of milk a pound of meat a half pound of cheese half a pound of cheese page 20 Do we need anything from the supermarket? A.Do we need anything from the supermarket? B.Yes.We need a loaf of bread. A.A loaf of bread? B.Yes. A.Anything else? B.No.Just a loaf of bread. Do exercise 1 to 9 page 21 How Much Does a Head of Lettuce Cost? A.How much does a head of lettuce cost? B.A dollar ninety-five.* ($1.95) A DOLLAR NINETY-FIVE?! Thats a lot of money! 第 18 页精品文档---下载后可任意编辑 B.Youre right. Lettuce is very expensive this week. A.How much does a pound of apples cost? B.Tow eighty-nine ($2.89) A.TOW EIGHTY-NINE?! Thats a lot of money! B.Youre right.Apples are very expensive this week. page 22 NOTHING TO EAT FOR DINNER Joan got home late from work today,and she was hungry. When she opened the refrigerator,she was very upset. There was nothing to eat for dinner. Joan sat down and wrote a shopping list. She needed a head of lettuce,a bunch of carrots,a quart of milk,a dozen eggs, two pounds of tomatoes,half a pound of chicken,and a loaf of bread. Joan rushed out of the house and drove to the supermarket. When she got there,she was very disappointed.There wasnt any lettuce. There werent any carrots.There wasnt any milk. There werent any eggs.There werent any tomatoes. There wasnt any chicken,and there wasnt any bread. Joan was tired and up...